Şehir Hastanesi Ara

Sistemde Şuanda 2354 Hastane Bulunmaktadır.


Tüp Bebek Tedavisinde Aspirin Kullanımı Gebelik Şansını Arttırır Mı
  • 2021-06-07 01:19:55
  • 0 yorum
3 Okundu

Tüp Bebek Tedavisinde Aspirin Kullanımı Gebelik Şansını Arttırır Mı

Tüp Bebek Tedavisinde Aspirin Kullanımı Gebelik Şansını Arttırır Mı?

Tıbbi bir müdahale olmadan anne baba sahibi olamayan çiftlerin yardımına tüp bebek tedavisi koşuyor. Birçok sebepten kaynaklı hamile kalamama durumların da tüp bebek tedavisi ile anne baba olunabiliyor. Durum böyle olunca normal yolda anne baba olma hayaline ulaşamayan çiftler tüp bebek tedavisi görüyor.

Tedavi esnasında ise hamile kalma şansını arttırabilecek her bilgiyi araştırıyorlar. Bu araştırmalar içinde en çok yer alan ise aspirin kullanımı oluyor. Aspirin kullanımının tüp bebekte etkisi hatta kullanımın şekline kadar birçok sorular soruluyor. Biz de eğer ki merak ediyorsanız diye sizlere tüp bebek tedavisinde aspirin kullanımının gebelik üzerinde ki etkilerinden bahsettik.

Aspirinin Tüp Bebek Tedavisinde Yeri Nedir?

Şu an bu konuda net herkes tarafından kabul edilecek doğrulukta bir bilgi yoktur. Denemeler yapılmakta ve aspirinin gerçekten tüp bebek tedavisinde gebelik oluşumunu yükseltiyor mu bakılmaktadır. Yani tüp bebek tedavisi görüyorsanız doktorunuza sormadan sakın aspirin tüketmeyin. Doktor ne derse onu yapın onun dışında bir şey yapmayınız.

Aspirinin bazı konularda tüp bebek tedavisine iyi geldiği söylenmektedir. Bunlar; kan pıhtılaşma sorununu çözüyor, gebelik kaybı ve tekrarlayan düşüklerin önüne geçiyor. Bunlar aspirinin insan vücuduna etki ettiği yönlerden ötürü tüp bebek tedavisinde de etki eden yönler olarak düşünülmektedir.

Kan pıhtılaşması ile fetüse doğru yol alan kan pıhtılaşma ile duraklar. Bu durumda fetüse kan ulaşımı kesilmeye yani azalmaya başlar. Bu da düşük, gebelik kaybı sorununa yol açar. Yani aslına bakıldığı zaman aspirin; gebelik kaybı, düşük sorunun en büyük etkisi olan kan pıhtılaşmasını engeller.

Aspirinin Etkileri Tüp Bebek Tedavisinde Gebe Kalma Şansını Gerçekten Artırır Mı?

Aspirinin etkilerine bakıldığı zaman tüp bebek tedavisi görenler direkt düşük olmaması için aspirin içersem daha yüksek olasılık ile hamile kalırım diyor. Fakat yukarıda da dediğimiz gibi aspirinin tüp bebek tedavisinde kesin olarak bir faydası var mı yok mu belli değildir.

Tüp bebek ile hamile kalma şansını daha fazla artırmak için doktora danışmadan içilen aspirin kötü sonuçlar verebilir. Hiçbir şekilde doktora danışmadan aspirini gebe kalma şansını yükseltmek için kullanmayın. Olumsuz sonuçlar da verebileceğini unutmayın.

Tüp Bebek Tedavisinde Aspirin İle İlgili Yapılan Deneylerin Sonuçları Ne?

Yapılan araştırmalarda aspirin kanı sulandırdığı için kan pıhtılaşmasını engelliyor. Bunda dolayı da hamile kalma oranının arttığını gösteren birkaç deney bulunmaktadır. Bunun dışında kan akışını artıracağı için rahim ve rahim ağzında daha fazla kan dolaşımı olacağı için embriyonun rahme daha iyi tutunduğu görülmüştür. Özellikle daha önce sık sık düşük yaşayan kadınlarda aspirinin tüp bebek tedavisinin sonucunu olumlu yönde etkilediği de görülmüştür.

Sırf bu araştırmalar olduğu için nasıl olsa birilerine etki etmiş diye doktora sormadan aspirin kullanmayınız.

 


Yazı Hakkındaki Görüşler

  • 2021-06-07 01:27:54 Ayşe

    Merhaba Çok güzel bir anlatım olmuş

Sen de Yorumla!